Kabbalah Science 
Kabbalah Science
Kabbalah Science

כלכלה אקולוגיה וטבע האדם

אורן לוי מראין את פרופ' אומן והרב ד"ר לייטמן בנושא כלכלה גלובלית, תורת המשחקים, אקולוגיה ומקומה של חכמת הקבלה בתיקון האנושות.

פרופ' ישראל אומן - זוכה פרס נובל לכלכלה בשנת 2005, חוקר בעל שם עולמי בתחום תורת המשחקים. מחקרו תרם רבות למדע, לכלכלה, ליחסים בין מדיניים ועוד.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן - ד"ר לפילוסופיה ובעל תואר שני בביו-קיברנטיקה, מיסד וראש המכון למחקר ע"ש הרב אשלג, מחברם של יותר משלושים ספרי קבלה.

תקציר הראיון

פרופ' אומן, חתן פרס נובל לכלכלה,טוען שניתן להשפיע באמצעים שונים על המערכת הפיננסית העולמית, אם כי רמת החיזוי והשליטה בה נמוכה מאוד. הרב ד"ר מיכאל לייטמן, מקובל וד"ר לפילוסופיה, מסביר את הקושי לחזות את התנודות בשוק העולמי ולשלוט בהן בהתייחסו לאלמנט האנושי שקיים באותה מערכת. לשון אחר, למרות שהמערכת הכלכלית נוצרה בידי האדם, הוא אינו יוכל לשלוט בה. זאת, משום שדווקא מעורבותו מכניסה למערכת את המרכיב הלא מאוזן. חוסר איזון פנימי של האדם עם הטבע משפיע על כל המערכות שבהן הוא שותף, ובכללן גם על המערכת הכללית.

בהסתמך על תורת המשחקים מסביר אומן כי האדם משפיע בצורה שלילית גם על המערכת האקולוגית בכך שהוא משקלל את צעדיו מתוך מחשבה אגואיסטית בלבד. אומן סבור כי יש לבנות את המוסדות שלנו כך שיתמרצו את הציבור להשתמש באגו שלהם בצורה חיובית, לטובת כלל הציבור. לייטמן מסכים כי אין לבטל את האגו אלא להשתמש בו לשרות הזולת, אך יחד עם זאת טוען לייטמן כי לא ניתן לעשות זאת ישירות אלא רק על ידי תיקונו של האגו. הוא רואה באור התורה שמושג על ידי לימוד חכמת הקבלה את האמצעי לעשות כן. לייטמן ואומן ממשכים לוויכוח ער בדבר תפקידה של התורה.

 

כלכלה אקולוגיה וטבע האדם

להורדת הקובץ לחץ כאן

   

קישורים רלבנטים

סיפרם של הרב ד"ר מיכאל לייטמן ופרופ' ארווין לאסלו - "מגדל בבל הקומה האחרונה". להורדה בפורמט PDF או לרכישה באתר www.kabbalahbooks.co.il

 
Kabbalah Science © 2007 - All rights reserved.