Kabbalah Science 
Kabbalah Science
Kabbalah Science

ספרייה

כאן תוכלו למצוא גרסאות מלאות לספרי יסוד בחוכמת הקבלה. חלק מהספרים יופיעו בגרסת אינטרנט, וחלקם ניתנים להורדה ולצפייה כקבצי PDF.

רשימת מאמרים

ספר היצירה

ספר היצירה המיוחס לפי המסורת לאברהם אבינו (2000 לפנה"ס לערך) מובא כאן לפי גרסת הגר"א (הגאון מוילנה), בגרסת טקסט מלא.

המשך...

ספר הזוהר

ספר הזוהר הינו ספר יסוד בחכמת הקבלה, הוא משמש כמקור למשנתם של מקובלים רבים ומושא מרכזי למחקר. הרב יהודה הלוי אשלג, היה הראשון לפרש את ספר הזוהר במלואו ואף לתרגמו מארמית לעברית. כמו כן, ערך אשלג ארבע הקדמות המאירות מזווית שונות על ספר יסוד זה. לפרושו קרא "פרוש הסולם לספר הזהר" ומכאן כינוייו 'בעל הסולם'.

אשלג דימה את פרשו לסולם המאפשר לקורא לעלות לרמה הכרתית בה יוכל להתבונן בכוחות עצמו בתובנות הפנימיות שגנוזות בספר הזהר, כך הוא כותב: "קראתי הביאור בשם "הסולם" להורות, שתפקיד ביאורי הוא בתפקיד כל סולם, שאם יש לך עליה מלאה כל טוב, אינך חסר אלא "סולם" לעלות בו, ואז כל טוב העולם בידיך. אמנם אין "הסולם" מטרה כלפי עצמו: כי אם תנוח במדרגות הסולם ולא תכנס אל העליה, אז לא תושלם כונתך. כן הדבר בביאור שלי על הזוהר, כי לבאר דבריהם, העמוקים מכל עמוק, עד סופם. עוד לא נברא הביטוי לזה, אלא עשיתי על כל פנים בביאורי זה, דרך ומבוא לכל בן אדם שיוכל על ידו לעלות ולהעמיק ולהסתכל בספר הזוהר גופו, כי רק אז, תושלם כונתי בביאורי זה " (הקדמה לספר הזוהר, אות נח).

כאן תוכלו להוריד או לקרוא בספר הזוהר (כקובץ PDF).

המשך...

האר"י

רבי יצחק לוריא (האר"י)

האר"י נולד בשנת 1534 בירושלים. אביו נפטר בשנות ילדותו והוא ואמו עברו להתגורר בבית דודו במצרים. בשהותו שם עסק למחייתו במסחר והקדיש זמן רב ללימוד הקבלה. הוא למד בעיקר את ספר הזוהר, אך גם למד מכתביהם של מקובלים אחרים. מספרים כי במשך שבע שנים חי בבדידות באי רודה שבנילוס ולמד מספר הזוהר.

עוד בהיותו במצרים החל האר"י ללמוד בכתביו של הרמ"ק (ר' משה קורדובירו) אשר נחשב למקובל גדול בזמנו, ומקום מושבו היה בצפת. בשנת 1570 הגיע האר"י לצפת אשר היוותה אז מרכז רוחני למקובלים רבים. הוא התחיל ללמד קבלה לפי שיטה חדשה וייחודית – שיטת האר"י, המכונה "קבלת האר"י" או "קבלה לוריאנית".

משך שנה וחצי לימד את תלמידיו את עיקרי שיטתו, אולם בטרם פטירתו הורה להם שלא לעסוק בה. רק לתלמידו הרב חיים ויטאל הרשה האר"י ללמד על פי שיטתו, כיוון שלדבריו רק הוא הבין אותה לאשורה. האר"י לימד את תלמידיו בעל פה ולא הותיר אחריו רשימות, אולם הרב חיים ויטאל, שרשם את דבריו בקפידה, חיבר על פיהם את קורפוס הכתבים המכונה בשם "כתבי האר"י" וכולל בין השאר את ה"עץ חיים", "שמונה שערים" ועוד.".

המשך...

הרב יהודה אשלג

הרב יהודה אשלג

הרב יהודה לייב הלוי אשלג (1884–1954). מכונה "בעל הסולם" על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר. כל ימיו, עסק הר' אשלג בפירוש חכמת הקבלה, בחידושה ובהפצתה בשדרות העם. בעל הסולם נולד בפולין בה' בתשרי תרמ"ה (1884). בגיל 19 הוסמך לרבנות ושימש במשך 16 שנה כדיין וכמורה בוורשה. מורו היה ר' יהושע מפורסוב. ב-1921 עלה בעל הסולם ארצה והתיישב בעיר העתיקה בירושלים. שמו עבר מפה לאוזן על-ידי יהודים שעלו מפולין, ועד מהרה הלך והתפרסם כבעל ידע רב בחוכמת הקבלה. אט-אט התקבצה סביבו קבוצת תלמידים שהחלו לבוא לביתו, בשעות הקטנות של הלילה, בכדי ללמוד קבלה. מהעיר העתיקה עבר בעל הסולם להתגורר בשכונת "גבעת שאול", ואף כיהן במשך שנים אחדות כרב השכונה.

שתי יצירותיו העיקריות, פרי עמל של שנים ארוכות, הן "תלמוד עשר הספירות" המיוסד על כתבי האר"י ופירוש "הסולם" לספר הזוהר. הוצאתם לאור של 16 חלקי "תלמוד עשר הספירות" החלה בשנת תרצ"ז (1937). פירוש "הסולם" לספר הזוהר נדפס ב-18 כרכים בין השנים תש"ה–תשי"ג (1945–1953). לאחר מכן כתב בעל הסולם שלושה כרכים נוספים ובהם פירוש על "זוהר חדש" הוצאתם לאור הסתיימה לאחר פטירתו, בשנת תשט"ו (1955).

הרחבה ראה כאן

המשך...

הרב ברוך אשלג

הרב"ש

הרב ברוך שלום הלוי אשלג (1991 - 1907), הרב"ש, הוא בנו בכורו וממשיך דרכו של בעל הסולם. כבר בגיל תשע התחיל ללמוד אצל אביו והצטרף אליו בנסיעותיו לר' מפורסוב ולר' מבעלז. בשנת 1921 עלה לארץ יחד עם אביו ובהיותו בן עשרים הוסמך לרבנות על ידי הבד"צ של העדה החרדית ועל ידי הרב הראשי של ירושלים הרב חיים זוננפלד, הרב יעקב משה חרל"פ, והרא"יה קוק. כך קיבל על פי דרישת אביו, הסמכה מן הזרם החרדי והציוני גם יחד. הרב"ש למד קבלה אצל אביו במשך שנים רבות, והחל ללמד אף הוא על פי בקשת אביו. לאחר פטירתו של בעל הסולם הפך למנהיג העדה לפי בקשת התלמידים. הרב"ש הקדיש את חייו להפצת דרכו היחודית של בעל הסולם ולהרחבת הפירוש וההסבר של שיטתו.

ספריו העיקריים: שמעתי, שלבי הסולם, דרגות הסולם.

המשך...

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הרב ד"ר מיכאל לייטמן שימש במשך כ-12 שנה כתלמידו ועוזרו האישי של הרב ברוך אשלג, בנו בכורו של הרב יהודה אשלג ("בעל הסולם") - מחבר "פירוש הסולם" לספר הזוהר. ב-1991 ייסד את תנועת "בני ברוך" - גוף חינוכי להוראת הקבלה ללא מטרות רווח, ומאז ועד היום הוא מכהן בה כנשיאה.

לייטמן הינו ד"ר לפילוסופיה מאוניברסיטת מוסקווה ובעל MSc. בקיברנטיקה רפואית מאוניברסיטת לנינגרד שברוסיה. הוא חיבר ספרים רבים על קבלה שתורגמו לשפות רבות. בשנים האחרונות מרצה דרך קבע בקרב קהילות מדעיות באירופה וארצות הברית על הזיקה שבין הקבלה למדעים השונים.

להרחבה ראה: אודות מייסד המכון.

המשך...

עזרים וחומרי לימוד

חומרי לימוד ועזרים שונים לתלמידים ולמתעניינים בחכמת הקבלה

המשך...
 
Kabbalah Science © 2007 - All rights reserved.